Techniki i poziomy trudności

TAŃCE , KTÓRYCH UCZYMY:

 

SALSA

 

Salsa  to  słowo, oznaczające w języku hiszpańskim pikantny „sos” (taki do jedzenia, oczywiście), muzycznie oznacza  to samo, czyli mieszankę różnych zbliżonych genezą i rytmem rodzajów muzyki latynoskiej takich jak :  Guajira, Son Montuno, Mambo, Charanga,  Changui, które marketingowo umieszczono pod wspólnym terminem SALSA.

Tak naprawdę korzenie tej muzyki sięgają zachodniej Afryki, skąd w XVI i XVII wieku przywożono tysiące niewolników na niedawno odkryte Karaiby. Tam „czarne rytmy” stopniowo mieszały się z lokalną muzyką indian, a także tą, przywożoną z Europy. Tak narodziła się właśnie ta grupa rytmów, którą dziś zbiorczo nazywamy „salsą”. Już w XX wieku rytmy te wraz z emigrantami latynoskimi pojawiły się w USA i stamtąd rozprzestrzeniły na cały świat.

Tanecznie salsa to też miks - połączenie rumby kubańskiej, sonu, lokalnych tańców portorykańskich, rytmów afrykańskich, a obecnie także jazzu, hip hopu czy, tańca współczesnego.  

Zarówno muzycznie jak i tanecznie w zależności od tego , w jakiej części świata rozwijała się salsa i jakim wpływom po drodze ulegała, wytworzyło się wiele stylów interpretacji tej muzyki.  Natomiast to, co w salsie-tańcu  niezmiennie jest najważniejsze, to wzajemna interakcja partnera i partnerki oraz to, że jest to przede wszystkim taniec o charakterze użytkowym, co oznacza, że można nauczyć się prowadzenia/bycia prowadzoną tak, aby potem móc bawić się z dowolnie spotkaną osobą na licznie organizowanych salsotekach, imprezach czy festiwalach. Sam taniec w to taki symboliczny flirt między dwójką partnerów, który odbywa się za pomocą ciekawych prowadzeń, obrotów, kroków solowych (tzw. open shines) , wszystko do charakterystycznej muzyki latynoskiej opartej na rytmie clave i tumbao.

Prawdziwa salsa , ta "uliczna" i "klubowa" nie ma nic wspolnego z wystudiowanym tańcem towarzyskim, tutaj chodzi o relaks i  o naturalność ruchów - o to, żeby "facet wyglądał jak facet" i o to żeby umieć bawić się z każdym na prakiecie!

W Salsa Point uczymy salsy nowojorskiej, tzw. mambo on2, obecnie najpopularniejszego stylu na świecie, który reprezentują m.in takie sławy jak Eddie Torres, Juan Matos, Milton Cobo, Yamulee, etc.

 

Przykład salsy tańczonej sponaticznie na typowej imprezie latynoskiej, w wykonaniu jednej z naszych ulubionych par "światowych" :)

"> 

 

 

 

KIZOMBA 

 

Kizomba  to taniec i gatunek muzyczny wywodzący się z Angoli. W Polsce za sprawą Oli Leszczewicz znalazł się w 2006 roku i od tamtej pory bardzo szybko zyskuje popularność w całym kraju.

Dosłownie słowo to w języku kimbundu (jednym z 5 rdzennych języków Angoli) oznacza „fajną imprezę”. Jest mieszanką stylów, w której dominuje wpływ tradycyjnej angolańskiej muzyki -  semby oraz zouka z Antyli francuskich.

Charakterystyczne dla współczesnej kizomby są: umiarkowane tempo, silny beat i elektroniczne brzmienie. Taniec jest bliski, zmysłowy, z typowo afrykańską pracą bioder partnerki, ale też dynamiczny, z licznymi figurami nawiązującymi do tanga argentyńskiego i bachaty. Od czasu powstania kizomby w latach 70 XX wieku taniec ten wciąż się rozwija, przede wszystkim w Portugalii, gdzie jest najpowszechniej znany z racji najbliższych związków z Angolą i Wyspami Zielonego Przylądka (dawne kolonie).  

 

Film z kizombą tańczoną spontanicznie po jednych z warsztatów ze znakomitą parą AfroLatin Connection z Porto:


 

 

SEMBA

 

Semba to tradycyjny taniec w parze i rodzaj muzyki pochodzący z Angoli. Nazwa pochodzi od terminu "masemba" czyli „wzajemne dotykanie brzuchami", co jest jednym z charakterystycznych ruchów w tym tańcu. Semba powstała w latach 50-tych XX w. i jest  jednym z głównych źródeł współczesnej kizomby ale także brazylijskiej samby i kuduro. Semba jest tańcem ulicznym i rozrywkowym. Tańczona jest w parach, a opiera się głównie na improwizacji partnerów, zabawie, flircie między partnerami , a w prowadzeniu obok typowo afrykańskiego ruchu ciała występuje wiele ciekawych przeprowadzeń partneki, tricków, "zaczepek" i solowych kroków.

 

Przykład semby w wykonaniu znakomitej pary angolskiej Paulo Cruz & Lanna Zamorra

"> 

 

BACHATA

 

Lekki i dynamiczny, dość blisko tańczony taniec w parze, rodem z Dominikany. Nieodłączny element wszystkich salsotek. Napawa optymizmem i w zależności od nastroju daje okazję do bliskiego, trochę "przytulanego" zmysłowego tańczenia, albo energicznego, z obrotami i solowymi kroczkami - jest więc pełen możłiwości i pomysłów, aby czas na parkiecie był ciekawy.

 

Prezentacja bachaty w wykonaniu instruktorów Ataca & Alemana:

 

 

 

ludki6a

 

 

POZIOMY TRUDNOŚCI

ETAP PODSTAWOWY:

1 (od zera) (P1) - 6 zajęć

2 (P2) - 6 zajęć

3 (P3) - 6 zajęć

ETAP ŚREDNIOZAAWANSOWANY

4 (S1) - między 12 a 18 zajęć

5 (S2) - między 18 a 24 zajęcia

6 (S3) - czas trwania zależy od postępów w nauce i realizacji programu, etc. :)

ETAP ZAAWANSOWANY

7 (S4/Z) - bezterminowo

8 (Z) -   -''-

 


 

 

Pierwszy raz

w Salsa Point?

 

Najnowsza oferta KURSÓW

 

 

 

 

 

Lokalizacja

 

Aktualnie działamy w różnych lokalizacjach, szczegóły w zakładce "KURSY TAŃCA".

 

 

 

 

Cennik

i karnety

Techniki

i poziomy trudności

Newsletter

Partnerzy

  

ok system    fitprofit   
 benefitplus